Whey Protein Nedir?

 

Sütte iki çeşit protein olduğu bilinmektedir: Kazein ve Whey. Whey protein peynir üretim sürecinden geriye kalan yarı saydam peynir altı suyundan elde edilen bir protein çeşididir.

 

İçersinde protein, laktoz, mineraller ve iz miktarda yağ bulunur. İçeriğinde bulunan protein ve biyoaktif peptidler sayesinde vücut yağ kütlesinin azaltılması ve kas yapımının arttırılması için eşsiz bir besindir.

 

Üretim şekillerine göre 3 çeşit whey protein vardır.

 

Whey protein konsantrasyonu (WPC): %70-80 arası protein, laktoz ve yağ içerir. Lezzet açısından en iyi olan whey protein konsantrasyonudur.

 

Whey protein izolatı: %90 veya daha fazla protein, daha az laktoz ve yağ içerir. WPC’de bulunan birçok biyoaktif bileşenden yoksundur.

 

Whey protein hidrolizatı: Aynı zamanda hidrolize whey olarak bilinir. Bu tip whey daha hızlı emilmesi için önceden sindirilmiş haldedir.

 

Whey Protein Ne İşe Yarar

 

Whey proteinin egzersiz sonrası kas yıkımının iyileşmesi, kas yapımı ve kilo kaybı gibi birçok işlevi vardır. Kas yapımının arttırılması için gerekli protein ve aminoasitleri içerdiğinden vücut kas yapımında oldukça etkilidir. Anabolik hormonlardan olan insülini arttırarak kas yapımının uyarılmasını sağlar.

 

Whey proteini aynı zamanda lösinden zengindir. Lösin ise moleküler ve genetik olarak kas protein sentezini uyarır. Diğer proteinlerle kıyaslandığında whey proteinin emilimi ve vücut tarafından kullanımı çok daha hızlıdır.

 

Whey Protein Faydaları Nedir?

 

Yara iyileşmesi: Yapılan çalışmalarda whey proteininin yanık ve kronik yaralarda kullanılmasının yararlı olduğu görülmüştür. Astronotların uzay maceralarında whey protein kullandığı bilinmektedir. Uzaya giden astronotlar farklı bir ekosistemin içinde bulunduklarından, yaralanmaları durumunda iyileşme süreçleri zor olur, egzersiz yaptıklarında kas onarımları da aynı şekilde uzun sürer. Bu sebeple mutlaka yolculuğa çıkarken yanlarında Whey Protein bulundururlar.

 

Kilo kaybı: Yapılan bir çalışmada whey protein kullanan bireylerin kullanmayan diğer bireylere göre (plasebo verilen) daha fazla ağırlık kaybettikleri, daha fazla yağ kaybettikleri ve daha az kas kaybı yaşadıkları görülmüştür (Nutrition & metabolism, 5, 8. https://doi.org/10.1186/1743-7075-5-8).

 

Kas yapımı: Whey protein kullanan sporcu bireylerin vücut kas yapımının arttığı görülmüştür.

 

Whey Protein Zararları Var Mıdır?

 

Eğer diyetle yeterli protein alınamıyorsa whey protein kullanımı günlük protein gereksiniminizi yakalamanıza katkı sağlayacaktır. Uygun miktarlarda kullanımının herhangi bir yan etkisi olmadığı bilinmektedir. Aşırı miktarda kullanımında kusma ve baş ağrısına sebep olabildiği söylenmektedir. Eğer süt ve süt ürünlerine alerjiniz veya intoleransınız varsa whey protein kullanmayınız.

 

Whey Protein Nasıl Kullanılır?

 

Whey protein antremandan hemen önce, antreman sırasında veya sonrasında kullanımı önerilmektedir. Whey Proteini direkt su veya süt ile karıştırarak içebilir veya sabahları kahvaltıda; Commander Premium Whey i pancake,krep,yulaf ve yoğurt karışımlarıyla tüketebilirsiniz. Aynı şekilde ara öğünlerde de bu şekilde proteinli tarifler kullanılabilir. Antrenman sonrasında alınan protein vücudunuzun kas yapımını destekleyecektir. Ayrıca yatmadan önce alınan bir ölçek protein ise gece boyunca vücudunuzun kasları onarım hızını arttıracak, gerekli proteinleri kaslarınıza taşıyacaktır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
YARDIM